Pracodawca chce zatrudnić dobrego pracownika, a kandydat do pracy poszukuje dobrego pracodawcy. I pracodawcy i kandydaci mijają się w swoich poszukiwaniach. Dlaczego?
Grażyna Białopiotrowicz
Trener biznesu i rozwoju osobistego, ekspert w budowaniu marki osobistej w biznesie i polityce, doradca osobisty osób publicznych, autorka wielu publikacji i książek, zaprasza na: grazynabialopiotrowicz.pl.
Pracodawcy rekrutują często nie tych kandydatów, którzy są dla nich odpowiedni, zaś kandydaci często idą na rozmowę rekrutacyjną tam, gdzie niekoniecznie chcą pracować. Plusem tej sytuacji jest to, że i pracodawcy, i kandydaci nabywają doświadczenia w rozmowach rekrutacyjnych, które dla obu stron może być cenne.
Zatem jeśli poszukujesz zatrudnienia i przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest jej cel, czyli: czy chcesz zostać zatrudniony, czy też idziesz, by sprawdzić, jak ci pójdzie? W każdym z tych przypadków do rozmowy z pracodawcą należy przygotować się inaczej.
Załóżmy, że chcesz pracować i twoim celem jest podjęcie dobrej pracy, czyli takiej z której będziesz zadowolony. Jak to zrobić?
Przede wszystkim dobrze się do tego przygotuj, bo fortuna sprzyja dobrze przygotowanym, a przygotowanie rozpoczyna się znacznie wcześniej niż sądzisz. Oto kolejne kroki.
- Odpowiedz sobie na pytanie: W czym jesteś dobry? Jakie są twoje mocne strony? Jakie masz zdolności i talenty?
- Znając odpowiedź na powyższe pytania, zadaj sobie kolejne: Czym chcesz się zajmować? W jakiej branży chcesz pracować?
- Gdy określisz branżę, przejrzyj pracodawców obecnych na rynku pracy i spośród nich wybierz 2-5 firm, w których chcesz znaleźć zatrudnienie.
- Poznaj wybrane firmy, dowiedz się o nich możliwie jak najwięcej, przejrzyj dokładnie ich strony internetowe, zapoznaj się polityką zatrudnienia, poznaj historię firmy, dowiedz się jak najwięcej, porozmawiaj z kimś kto już tam pracuje. Być może przyglądając się firmie bliżej, odrzucisz myśl o tym, aby w niej pracować albo też będziesz bardziej zmotywowany tym miejscem pracy.
- Sprawdź, jak wygląda proces rekrutacji pracowników u wybranych przez ciebie pracodawców. Jeśli aktualnie firma nikogo nie poszukuje to mimo to skontaktuj się z działem kadr i zapytaj o możliwości zatrudnienia. Powracaj z tym pytaniem aż do skutku.
- Przygotuj swoje CV i je wyślij do wybranych firm. Zadbaj o to, by był to dokument zwięzły w treści, estetyczny, dobrze przygotowany i wyróżniający się formą lub treścią. Rekrutacja rozpoczyna się od weryfikacji CV. Jeśli pracodawca otrzyma wiele zgłoszeń to wyróżniające się CV okaże się bardziej skuteczne.
- Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj 3-4 pytania, które chcesz skierować do przyszłego pracodawcy. Jeśli wiesz u kogo chcesz pracować, co chcesz robić wówczas takie pytania nasuną się same.
- Zadbaj o swój wygląd. Ubierz się możliwie jak najbardziej klasycznie, bo ty masz być w centrum uwagi, a nie twoje ubranie. Jeśli zabiegasz o pracę w miejscu, gdzie ważna będzie kreatywność wówczas stonowany indywidualizm w wyglądzie może być atutem.
- Na miejscu bądź nieco przed czasem. Pamiętaj o etykiecie. Zadbaj o wyraźny uścisk dłoni i kontakcie wzrokowym.
Podczas rozmowy bądź naturalny, otwarty, zainteresowany firmą, zadaniami, które miałbyś wykonywać, powiedz dlaczego chcesz pracować w tej firmie, co w niej cenisz, co oferujesz ze swej strony i na czym ci zależy.
Pracodawca oferuje ci zatrudnienie, wynagrodzenie i świadczenia, ty oferujesz pracodawcy swoje umiejętności, wiedzę, doświadczenie (jeśli je posiadasz), zaangażowanie, chęć uczenia się, a przede wszystkim oferujesz swój czas, czyli kawałek swojego życia.