Skip to main content
Home » Efektywny rozwój » Kobieca równowaga w STRABAG
Efektywny rozwój

Kobieca równowaga w STRABAG

Zespół STRABAG w 40 proc. tworzą kobiety, a potrzeby rekrutacyjne wciąż rosną – podobnie jak liczba pytań dotyczących pracy w branży budowlanej. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu tą branżą, również wśród pań, STRABAG zaprosił pracujące w firmie specjalistki z różnych obszarów do udziału w panelu dyskusyjnym, w trakcie, którego przybliżyły specyfikę swojej pracy.

Jedna branża – wiele możliwości rozwoju. Jak zaplanować swoją karierę?

Wybierając swoją drogę zawodową i przyszłe studia, młode osoby często nie do końca wiedzą, jak ich praca będzie wyglądała w przyszłości. Inspirację może stanowić najbliższe otoczenie. Tak było w przypadku Dominiki Szponar, Inżynier Budowy STRABAG Infrastruktura Południe, która o pracy w budownictwie zaczęła myśleć w klasie maturalnej, a motywacją do rozpoczęcia studiów w tym kierunku była dla niej chęć stworzenia czegoś, co pozostawi po niej ślad i usprawni naszą codzienność. Według Dominiki „należy postawić sobie cel, który chcemy osiągnąć, przy czym ważna jest wytrwałość w każdym kroku, który nas do niego doprowadza”.

Warto również brać udział praktykach, angażować się w działalność kół naukowych i już na wczesnym etapie studiów myśleć o wyborze interesującej nas specjalizacji i zapotrzebowaniu na nią na rynku. Co ciekawe, sam wybór nie przesądza o naszej przyszłości – kluczowe jest doświadczenie np. z realizacji praktyk na budowie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że praca w budownictwie to nie tylko architektura. To także drogi, koleje, mosty, geotechnika, ekonomia czy finanse. Kiedy zdecydujemy już o kierunku studiów, pozostaje pytanie o ich tryb. W przypadku studiów dziennych, warto dołączyć do programu praktyk wakacyjnych i spróbować swoich sił na różnych budowach. Świetnym rozwiązaniem będą też studia zaoczne połączone z pracą.

Dlaczego zatem warto pracować w branży budowlanej?

Na początku warto zaznaczyć, że nie jest to łatwa branża, jednak ma wiele pozytywnych stron. Marta Bil, Kierownik Budowy w Dyrekcji Kolejowej, zapytana, czy wybrałaby biuro, czy budowę, bez zastanowienia odpowiada: „praca w terenie to przede wszystkim żywioł i stały kontakt z ludźmi – rozmowa, wymiana doświadczeń, obserwacja”. Czy zatem branża budowlana jest zarezerwowana tylko dla inżynierów? Nic bardziej mylnego.

Jak wskazuje Magda Nieboj – Dyrektor Finansowa Oddziału Wschód Dyrekcji Dużych Projektów i Autostrad: „rola finansisty na budowie jest ważna (…) szczególnie w kwestii ryzyka finansowego czy budżetu realizacji projektów, to daje niesamowitą szansę i świetną ścieżkę kariery dla ekonomisty”. Praca w firmie budowlanej to nie tylko rozwój, zdobycie kolejnych uprawnień czy awans. To także obowiązki, wyzwania i trudne sytuacje. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy istnieje życie poza budową? Jak najbardziej. Opowiada o tym m.in. Marta Promińska, Dyrektor ds. koordynacji projektowej i zielonego budownictwa w STRABAG, która rozwija swoją pasję, jaką jest malarstwo. Stworzyła malarstwo hypnagogiczne, wirtualną galerię swoich dzieł, manifest artystyczny. Ponadto podjęła się pracy naukowej i napisała własną książkę.

Zielone, nowoczesne budownictwo i digitalizacja branży

Branża budowlana jest także jedną z branż, w której najbardziej upowszechniane są nowoczesne technologie. Według Marty Promińskiej to właśnie ta nowoczesność oraz digitalizacja stanowią magnes przyciągający młode osoby. Zrównoważone budownictwo coraz bardziej skupia się na odpowiedzialności za środowisko. STRABAG stara się zatrzymać zmiany klimatyczne, m.in. zmniejszając ślad węglowy, redukując zużycie paliwa, dobierając odpowiednie materiały. Dodatkowo, jak mówi Marta Bil, budowa jest coraz bardziej cyfrowa, dźwig można sterować zdalne, za pomocą drona, a wcześniej przygotowany projekt 3D można wgrać do komputera maszyny, by operator na bieżąco w monitorze mógł kontrolować swoją pracę zgodnie z założeniami. To wszystko sprawia, że pracując w STRABAG zyskuje się możliwość ciągłego rozwoju zawodowego oraz pracy z użyciem innowacyjnych narzędzi.

Next article