Skip to main content
Home » Branża IT » Specjalista IT dyktuje warunki?
Branża IT

Specjalista IT dyktuje warunki?

specjalista IT dyktuje warunki
specjalista IT dyktuje warunki

Sektor IT jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce.

Monika Antczak

Ekspert HRK S.A.

Zapotrzebowanie na ekspertów z obszaru IT wciąż rośnie – tym samym mogą oni przebierać w ofertach pracy. Pracodawcy chcą zatrudniać najlepsze talenty na rynku, natomiast eksperci oczekują czegoś więcej niż dobra pensja.

Jakie benefity firmy proponują specjalistom IT?

Wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie to główne czynniki, które przekładają się na oczekiwania pracowników wobec oferty, jaką składają im pracodawcy. W dobie rynku pracownika, firmy szczególnie powinny dbać o atrakcyjność pakietu świadczeń pozapłacowych. Telefon komórkowy, opieka medyczna czy dofinansowanie zajęć sportowych to typowe benefity, które niemal w każdej firmie są dziś standardem. To jednak zbyt mało, względem oczekiwań kandydatów (szczególnie z pokolenia Y), aby dana oferta pracy wzbudziła szczególne zainteresowanie. Pracodawcy mają jednak coraz większą świadomość, że warto kłaść nacisk na programy work-life-balance, dofinansowanie relokacji czy możliwość pracy zdalnej.

W szeroko rozumianej branży informatycznej pracuje obecnie ok. pół miliona osób. Rynek informatyczny w Polsce jest, po Rosji, drugim co do wielkości w Europie Środkowo-Wschodniej. Eksperci IT należą do najbardziej poszukiwanych pracowników. Tym samym mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia, a ich pozycja w negocjacjach z pracodawcami jest uprzywilejowana. Cechą charakterystyczną branży IT jest bardzo duża rozpiętość wynagrodzeń na tych samych stanowiskach – mogą się różnić o 5-6 tys. złotych. Jak wynika z raportu opracowanego przez HRK S.A. „IT Industry&Education in Wroclaw” największe różnice w wynagrodzeniach oferowanych w sektorze informatycznym we Wrocławiu są widoczne w obszarze rozwoju oprogramowania, gdzie na stanowiskach dyrektorskich płace brutto wahają się od 7 tys. do nawet 30 tys. zł.

Specjaliści o unikalnych kompetencjach są dla pracodawców naprawdę cenni. Dlatego też starają się oni oferować rozmaite benefity, które sprawiają, że ich oferta staje się dla kandydatów bardziej atrakcyjna i pomaga utrzymać w firmie wartościowych pracowników. Kandydat, wybierając przyszłego pracodawcę, coraz częściej zwraca uwagę – poza stabilnością zatrudnienia i wysokością wynagrodzenia – na możliwość dofinansowania nauki języków obcych. Język angielski jest podstawą, ale w programie szkoleń językowych oferowanym przez firmy znajdziemy też języki niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i portugalski. Pozostałe benefity, które oferują firmy IT nie odbiegają natomiast od tych, które można znaleźć w ofertach firm z innych branż i regionów. Standardowo pracodawcy proponują: pakiety medyczne i karnety sportowe, ubezpieczenie na życie oraz telefon komórkowy.

Jakie dodatkowe benefity mogą sprawić, że kandydat przyjmie ofertę pracodawcy, a wieloletni pracownik nie będzie rozważał zmiany miejsca pracy? Z całą pewnością najbardziej pożądane są wszelkie świadczenia, które ułatwiają funkcjonowanie w pracy, jak również sprawiają, że życie prywatne jest bardziej aktywne. Do tej grupy benefitów można zaliczyć m.in. lunche serwowane w miejscu pracy, zajęcia rekreacyjne, wyjazdy, zwrot kosztów dojazdu do pracy, samochód służbowy czy zapewnienie darmowego udziału w wydarzeniach kulturalnych. Niewątpliwie na atrakcyjność oferty wpływają również inne elementy kształtujące środowisko pracy, takie jak elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej. Nie bez znaczenia dla pracowników IT jest możliwość udziału w branżowych konferencjach czy profesjonalnych szkoleniach technologicznych, umożliwiających otrzymanie certyfikatu.

Pamiętajmy, że każde dodatkowo oferowane świadczenie pozapłacowe pozytywnie wpływa na wizerunek pracodawcy, jak również przekłada się na polepszenie atmosfery w pracy i lepszą motywację do wykonywania służbowych obowiązków.

Next article