Skip to main content
Home » Branża IT » Jak wejść do świata IT i nowych technologii?
branża it

Jak wejść do świata IT i nowych technologii?

it programistka
it programistka
Anna Łabno-Kucharska

Anna Łabno-Kucharska

Doradczyni zawodowa, trenerka, menedżerka projektów employer brandingowych w Fundacji Mamo Pracuj, współtwórczyni kursu online Mamo Pracuj, mamopracuj.pl

Jak zacząć pracę w IT? Czy można zdobyć potrzebną do tego wiedzę online?

Wszystko zależy od tego czego chcemy się nauczyć. Jest dużo kursów dotyczących na przykład testowania czy programowania, które odbywają się online. Sprzyja temu też pandemiczny czas. Online możemy studiować np. zarządzanie projektami w IT. Także tak, możemy zdobywać wiedzę online. Zachęcam też do tego, żeby zdobywać praktyczne umiejętności online. Co oczywiście jest bardziej wymagające.

Czy IT to tylko programowanie?  Na jakie inne ścieżki rozwoju kariery można liczyć w świecie nowych technologii?

Branża IT jest niesamowicie różnorodna. Dużym uproszczeniem jest sprowadzanie IT do samego programowania. Jest to tylko wycinek tej branży. Ważny, ale nie jedyny. Dużym zainteresowaniem cieszy się testowanie oprogramowania – zarówno manualne, jak i automatyczne. Metodologie zarządzania projektami w IT już dawno wyszły poza tę branżę. Ja osobiście nie wyobrażam sobie tworzenia nowych produktów czy rozwiązań bez udziału specjalistów UX. A do tego wszystkiego ktoś jeszcze musi tworzyć dokumentację techniczną, czyli językowcy mogą odnaleźć się w obszarze technical writing. Mamy jeszcze cały obszar zarządzania produktem, analityki biznesowej oraz spore działy supportujące zespoły IT, a tam swoje miejsce mogą znaleźć zarówno osoby do tej pory związane z księgowością, jak i rekrutacją czy administracją. Więcej o różnych rolach można znaleźć w bezpłatnym ebooku „Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku.

Gdzie szukać inspiracji, motywacji i ewentualnych materiałów do nauki?

Takich materiałów jest mnóstwo. Ogrom inspiracji, historii związanych z przekwalifikowaniem czy też merytoryczne webinary, podcasty oraz artykuły są dostępne na portalu mamopracuj.pl prowadzonym przez Fundację Mamo Pracuj oraz w grupie #MamoPracujwIT. Ten program działa od 2016 roku i dzięki współpracy z wieloma firmami z branży technologicznej sporo kobiet i mam, które zaczynały z nami w tamtym czasie teraz są ekspertkami i dalej rozwijają się w branży. Często są mentorkami dla mniej doświadczonych koleżanek.  Jest wiele kobiecych społeczności czy wydarzeń, które wspierają kobiety w rozwoju, w branży IT. To między innymi Women in Technology, Perspektywy Women in Tech Summit czy Dzień Kariery Kobiet w IT.  Łączy je jeden cel – pokazywanie kobietom, że IT to przestrzeń również dla nich. Wiele kampanii oraz inicjatyw angażujących i inspirujących kobiety znajduje się aktualnie w sieci.

Jak wygląda kwestia aktywizacji kobiet w IT? Czy kobietom trudniej o pracę w tym sektorze?

Głęboko wierzę, że w IT liczy się nie płeć, a umiejętności. To prawda, że jeszcze ciągle w tej branży kobiety są mniejszością, ale proporcje nieustannie się zmieniają i to w kierunku równowagi w zatrudnieniu. Aktualnie kobiety stanowią ok. 30 proc. specjalistów w tej branży, a ponad 42 proc. z nich to te, które zdecydowały się na przebranżowienie (dane z nofluffjobs Kobiety w IT 2020). Aktualnie na rynku pracy mamy więcej ofert pracy dla osób z doświadczeniem, dlatego też osoby początkujące w nowej dla nich branży mają nieco trudniej. A właśnie spora część kobiet trafia do IT właśnie przebranżawiając się. Co nie oznacza, że osoba początkująca nie znajdzie dla siebie miejsca w branży. Znajdzie. Natomiast musi uzbroić się w cierpliwość oraz nieustannie rozwijać swoje umiejętności, nie tylko zdobywać nową wiedzę. Warto skorzystać z programów mentoringowych, których na rynku jest coraz więcej. Tam pod okiem doświadczonej ekspertki, można zdobywać czy też szlifować kompetencje.

Jakie umiejętności będą pożądane na rynku pracy w przyszłości? Skąd czerpać wiedzę na temat przyszłości?

Powiem przewrotnie: ile raportów tyle kompetencji przyszłości. Natomiast coraz częściej w rozmowach z pracodawcami czy ekspertami rynku pracy wybrzmiewa jedna myśl: kompetencji twardych można się nauczyć, ale empatii czy skutecznego oduczania się i uczenia się nowych rzeczy, już nie tak łatwo. Umiejętności cyfrowe oraz obszaru STEM (science, technology, engineering, math) są niezwykle istotne. Nie możemy zapominać o rozwijaniu tzw. kompetencji 4K – kreatywności, krytycznego myślenia, kooperacji i komunikacji.

Next article