Większość absolwentów polskich uczelni marzy o pracy w dużych przedsiębiorstwach. Nic w tym dziwnego, wynagrodzenie jest wyższe niż w małej firmie, pakiet szkoleń bogaty i szybko można awansować.
Arkadiusz Lefanowicz
Fundator i Przewodniczacy Fundacji IT Leader Club Polska
Praca w małej firmie lub na własnym etacie (jako freelancer) pod wieloma względami mocno różni się od pracy w korporacji, ale również ma to swoje plusy dla części profesjonalistów – warto zdawać sobie sprawę z różnic, decydując się na złożenie swojej oferty pracy do małej firmy lub podejmując własną działalność jako freelancer:
1. Kilka etatów w jednym
Jako freelancer lub pracując w mniejszej firmie będziemy dosłownie od wszystkiego. Zakres obowiązków może się zmieniać w zależności od zapotrzebowania firmy i trudno realizować jedynie swoje podstawowe zadania. Dla osób, które szukają wąskiej specjalizacji i źle czują się w sytuacji, w której ich obowiązki się zmieniają i nie zawsze są dokładnie dookreślone, taka sytuacja może nie być komfortowa.
2. Opieka socjalna
Chcielibyśmy mieć prywatną opiekę medyczną, dodatkowe ubezpieczenia czy bony na święta? Jeśli to stanowi klucz wyboru własnej kariery zawodowej, to wybierz raczej dużą firmę.
3. Szkolenia
Realizując codzienne zadania i obowiązki wiedza pozyskana na studiach już nie będzie wystarczająca. Planując swoją karierą trzeba zwrócić uwagę na ustawiczny rozwój poprzez profesjonalne szkolenia z certyfikatami. Jako „wolni strzelcy” lub pracując w małej firmie, będziemy mieli problem z uzyskaniem wystarczającego budżetu na tego typu rozwój, a luki kompetencyjne będziemy musieli zrównoważyć bardzo często z własnego budżetu.
4. Ścieżka kariery
Ścieżki kariery i budowanie stabilnej struktury w organizacji to najczęściej rola profesjonalnego Departamentu Zasobów Ludzkich. W małych organizacjach rzadko się pojawiają takie jednostki organizacyjne które pracują nad stabilną strategią kadrową. Jeśli w firmie pracuje 5 czy 30 osób to trudno mówić o możliwościach awansu. Dla osób z ambicjami pięcia się po szczeblach w strukturze organizacyjnej, może to być mocno problematyczne i nie satysfakcjonujące.
5. Warunki pracy
W małej firmie (oczywiście są tu liczne wyjątki) często stawia się przede wszystkim na rozwój i inwestycje pozwalające firmie dynamicznie się rozwijać z uwagi na bardzo dużą konkurencję ze strony większych firm. Nie inwestuje się zaś w rzeczy, które nie są podstawowe dla rozwoju własnej działalność gospodarczej czy niewielkiego przedsiębiorstwa. W efekcie bywa tak, że biuro pozostawia wiele do życzenia, a sprzęt na którym pracownicy pracują bywa nieco gorszej jakości.
6. Wynagrodzenie i rozliczenia
W mniejszych firmach, w których często stawia się na ograniczanie kosztów, częstszą praktyką ze strony pracodawców są różnego rodzaju „kreatywne” sposoby prowadzenia rozliczeń z pracownikami. Zakłada to np. propozycje obniżenia wynagrodzenia w ramach umowy o pracę i część wypłaty w formie dodatkowej umowy – zlecenia. Dla osób, które mają np. plany kredytowe, taka sytuacja może nie być do zaakceptowania.
Każda sytuacja jest indywidualna i tak powinna być traktowana. Zdarzają się małe firmy, w których panują świetne warunki pracy, a szef dba o rozwój pracowników – warto jednak wiedzieć czego możemy oczekiwać, decydując się na pracę w mniejszej firmie lub prowadząc własną działalność gospodarczą jako freelancer. Wszystko zależy od nas samych, oczekiwań i charakteru wykonywanych przez nas zadań i projektów. Warto kilkakrotnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy i na ich podstawie podejmować świadome decyzje, które nierzadko wpływają na nasze dalsze życie zawodowe.