Skip to main content
Home » Biuro karier » Jak wejść na biznesowy szczyt?
biuro karier

Jak wejść na biznesowy szczyt?

kobiet
kobiet

Droga kobiet na najwyższe stanowiska to już nie tylko szklany sufit, a cały labirynt przeciwności. Co według badań pomaga w osiągnięciu sukcesu w pracy?

Dr Anna Górska

Dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach w Akademii Leona Koźmińskiego

Kapitał społeczny a sukces zawodowy

Dużo wiadomo o kapitale społecznym w kontekście jego budowy, jednak już niewiele o jego wykorzystaniu, szczególnie w przypadku kobiet. Dlatego też zrealizowano badanie, w którym analizowano znaczenie kapitału społecznego w drodze kobiet do zarządów. Na jego potrzeby podzielono kapitał na dwa rodzaje: wiążący i pomostowy. Pierwszy z nich odnosi się do relacji osobistych i rodzinnych, a drugi dotyczy budowania relacji z nieznajomymi, w tym np. kontaktami pozyskanymi w trakcie edukacji i pracy. Jak się okazuje właśnie te dwie formy kapitału społecznego są niezwykle pomocne podczas osiągania zawodowych szczytów.

– Badania pokazały, że chociaż kobiety potrafią doskonale budować kapitał wiążący, tak do tej pory nie budowały i nie wykorzystywały potencjału kapitału pomostowego w dużym zakresie. Ten z kolei opiera się na luźniejszych relacjach i szerszej sieci kontaktów, dlatego często pozwala dowiedzieć się o nowych możliwościach rozwoju, awansu, a także może pomóc w znalezieniu pracy i rozwoju własnej firmy. Również w sytuacjach kryzysowych (jak np. utrata pracy) to kapitał pomostowy może być istotnym wsparciem przy odkryciu nowych ofert zawodowych – podkreśla dr Anna Maria Górska z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach przy Akademii Leona Koźmińskiego, współautorka najnowszego badania, podczas którego sprawdzono, jak kobiety na różnych etapach swojego życia akumulują kapitał społeczny, a także jak wpłynął na ich karierę zawodową.

W jaki sposób budować kapitał pomostowy?

Badaczka podkreśliła również, że chociaż kobiety budują kapitał wiążący na wczesnych etapach kariery, to równocześnie bardzo często pomijają kapitał pomostowy. Jego rozwój utrudnia także realizacja innych ról i związane z nimi obowiązki, np. domowe. W trakcie badań respondentki wskazywały jednak, że bardziej rozbudowana sieć kontaktów wiązała się najczęściej z przełomowymi momentami w ich karierze – z analiz wynikało, że tempo rozwoju karier przyspieszyło np. po podjęciu pracy za granicą czy studiów MBA.

– Oba te doświadczenia pokazują, że budowanie rozległego kapitału pomostowego nie może zatem ograniczać się do społeczności lokalnej czy środowiska pracy kobiet. Sposoby rozwoju tego typu dają szansę na wyjście poza krąg dotychczasowych znajomości, swoją branżę i strefę komfortu. Dlatego też zachęcam kobiety do udziału w sieciach, które zrzeszają osoby sukcesu, jak Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką, Lady Business Club czy Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Tam są podobne możliwości – dodaje dr Anna Maria Górska.

Tym samym, aby budować kapitał pomostowy, kobiety jak najwcześniej powinny podejmować nowe wyzwania edukacyjne i szkoleniowe, co pomoże im nie tylko w samorozwoju, ale również w nawiązywaniu nowych relacji. Ponadto warto, by brały udział w spotkaniach networkingowych (nie tylko tych dla kobiet!), dywersyfikowały relacje, a także budowały kapitał społeczny strategicznie – należy stawiać nie na ilość kontaktów, a relacje, które będą wartościowe dla kariery.

Next article